sobota, 6 września 2014

Przygotowanie do diety

  Wymogiem jest, aby produkt posiadał tabelkę z wartościami odżywczymi. Jednak nie wszystkie produkty mają możliwość ją posiadać (owoce , warzywa itp.). Ponadto wartość ciężko czasem odnieść do ilości zjedzonego produktu. W związku z tym następnym krokiem będzie skorzystanie z takiego dobrodziejstwa jak: Tabela kalorii
Korzystanie z niego bardzo ułatwi nam drogę ku lepszemu życiu.

  Zacznijmy od przybliżenia Wam Tabeli Kalorii. Jest to internetowy kalkulator kalorii z ogromną bazą produktów. Bardzo ułatwia nam liczenie dzięki czemu zyskamy dużo czasu, którego nam zawsze brakuje. Ma wiele funkcji i możliwości, które zaraz Wam przybliżę. Podstawą rzecz jasna jest zliczanie wartości odżywczych i wyszukiwanie produktów. To dwie rzeczy na których nam najbardziej zależy, gdyż jest to strasznie pracochłonne.

  Na początku zalecam stworzenie sobie konta na wyżej wymienionym serwisie, gdyż dzięki temu będziemy mieli indywidualna bazę. Wszystko będzie przypisane do naszego konta. Ponadto zawsze będziemy mogli wrócić do danego dnia. Mało tego, można tam tworzyć własne posiłki, dzięki czemu po dłuższej przygodzie z "dietowaniem" tracimy mniej czasu.


Baza produktów jest bardzo duża, jednak może się zdarzyć, że nie znajdziemy produktu ( przeważnie w bazie jest ale źle wpisujemy coś albo nie zauważymy- takie moje spostrzeżenie). Wtedy nie ma co załamywać ręce, bo możemy wklepać produkt "dla siebie" tj. na daną chwile. Można też wklepać do bazy i będzie on na stałe ( po przejściu przez kontrole admina :-)).


Zwróćcie uwagę przy wyszukiwaniu, aby przed określić rodzaj produktu. Uwierzcie mi, że znacznie przyspieszy to wyszukiwanie produktu.

Używanie filtrów też ułatwi znacznie pracę. Wyszukując warzywo łatwiej bd określić, aby szukało produktów np. do 30 kcal, niżeli wyszukiwanie marchewki spośród 20 rodzai soków mających w sobie marchewkę i innych.


  Przejdźmy teraz do odniesienia wykorzystania serwisu do naszych celów. Sprawa jest prosta. Mamy wszystkie obliczenia to wystarczy określić co chcemy zjeść i dopasować to do liczb, czyli ...



1 posiłek (śniadanie)- jajecznica z pomidorem i szczypiorkiem, do tego 3 kawałki chleba żytniego z niewielką ilością masła, pomidora i cebuli. Oczywiście wszystko z odpowiednią dozą ulubionych przypraw.

  1. Możemy wypisać rodzaj posiłku , datę i godzinę. To usprawni archiwizację i polepszy planowanie. Wiemy co zjedliśmy i kiedy.
  2. Porcja warzywek.
  3. Pełnowartościowe białka + odrobina tłuszczu (w którym mamy też dużo białka, także nie rezygnujemy z niego).
  4. Tłuszcze nasycone ( można też nasączyć chleb oliwą- zdrowe tłuszcze).
  5. Trzy kawałki chleba żytniego.
  6. Jak widać wszystko się zgadza. Mamy smaczny i pożywny posiłek. Nie zapominajcie o dodaniu przypraw. Ponadto pamiętajcie, że lekkie odchylenie od liczb jest nieuniknione. Wszystko jest po to , aby ułatwić nam zmianę sylwetki. Oczywiście, nie przesadzajmy, maksymalne odchylenie kalorii niech nie przekracza 5%. W przypadku "makrosów" ( białek, tłuszczy, węgli) odchylenie może być duże, wiadomo, czasem jakiś baton może wpaść (czasem to nieczęsto i niecodziennie) . Byle kcal się zgadzały ( weźcie te słowa do siebie z dystansem- przynajmniej kilometrowym).


  To jest naprawdę proste. Wystarczy odrobina chęci. Przy wprawieniu się i zapisaniu własnych dań na których bazujemy, jest banalnie. Przy dużej bazie posiłków taki styl życia zaczyna być prostszy i lepszy ( nie sposób wymienić zalety- tak ich wiele ).


Zacznijcie i Wy, przecież to takie proste :-)
Pozdrawiam, DP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz